Zakup 17 nowoczesnych autobusów elektrycznych

4 kwietnia 2022

Jak już zapewne wiecie, 1 kwietnia 2022 roku władze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu podpisały z przedstawicielami firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. umowę na dostawę 17 autobusów elektrycznych. Przetarg otworzył nowy, elektryczny rozdział w historii transportu publicznego Grudziądza. Co ważne, kontrakt obejmuje nie tylko dostawę pojazdów, ale i urządzeń do ich ładowania – w tym także ładowarek pantografowych. Autobusy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone do miasta w pierwszym kwartale 2023 r. Ta imponująca, warta ponad 40 milionów złotych inwestycja sprawi, że około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie bezemisyjna. Wraz z realizacją inwestycji około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie elektryczna. Pojazdy, na które zdecydował się miejski przewoźnik, to najpopularniejsze modele w bezemisyjnej ofercie Solarisa – Urbino 12 electric.

Elektryczne autobusy marki Solaris już dzisiaj jeżdżą w 19 państwach w blisko 100 miastach. Do tego grona niebawem dołączy Grudziądz.

Pojazdy, na które zdecydował się miejski przewoźnik, to najpopularniejsze modele w bezemisyjnej ofercie Solarisa – Urbino 12 electric. Elektryczne autobusy marki Solaris już dzisiaj jeżdżą w 19 państwach w blisko 100 miastach. Do tego grona niebawem dołączy Grudziądz.
– Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło do podpisania umowy i liczę na jej sprawną realizację. Pozyskanie przez miejską spółkę 17 autobusów elektrycznych to bardzo istotna sprawa, która wpłynie pozytywnie na wiele aspektów życia w naszym mieście. Przede wszystkim to kolejny krok w kierunku rozwiązań ekologicznych, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, jakim oddychamy. Konsekwentnie dbamy o środowisko i zakup tych wozów doskonale wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę proekologiczną  – powiedział Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.
– Cieszymy się, że dzięki tej inwestycji miejskiej, możemy przyczynić się do obniżenia emisji spalin w Grudziądzu. Pierwsze autobusy elektryczne zostaną skierowane do obsługi linii komunikacyjnych w naszym mieście pod koniec I kwartału roku 2023, tym samym wycofanych z eksploatacji zostanie 17 najstarszych pojazdów z naszej floty. Zakup 17 bezemisyjnych autobusów elektrycznych, 5 ładowarek pantografowych szybkiego ładowania oraz 9 ładowarek plug-in wolnego ładowania zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z programu Zielony Transport Publiczny edycja I – dodał Paweł Maniszewski, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu.

– Bardzo cieszę się, mogąc obserwować, jak elektromobilność wkracza dziś do Grudziądza. Ta odważna inwestycja władz miasta i MZK udowadnia, że to mieszkańcy i jakość ich życia są stawiani na pierwszym miejscu. Jestem przekonany, że elektromobilność to droga ku przyszłości i droga do czystego, zrównoważonego miasta. To, że nasza firma może być częścią historii innowacyjnego transportu w Grudziądzu jest dla mnie ogromnym powodem do dumy – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszary sprzedaży, marketingu i After Sales.
Całkowicie bezemisyjne Urbino 12 electric, które zasilą transport w Grudziądzu, będą czerpać energię z baterii o pojemności ponad 250 kWh. Magazyny energii są przystosowane zarówno do ładowania niższymi mocami za pomocą plug-in, jak i szybkiego procesu – Opportunity Charging. W mieście będzie dostępnych 9 ładowarek zajezdniowych oraz 5 ładowarek z tzw. pantografami odwróconymi, czyli urządzeniami zamontowanymi na stacji ładowania, które obniżają się na autobus. Za napęd pojazdu będzie odpowiadał silnik centralny o mocy 180 kW.
Pasażerowie z pewnością docenią zalety podróżowania autobusami elektrycznymi, takie jak brak spalin czy cicha praca silnika elektrycznego. Klimatyzowane, przestronne wnętrze pojazdu będzie wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring. W pojeździe przewidziano 26 miejsc siedzących. Dla dodatkowego komfortu pasażerów Urbino electric zostaną wyposażone w ładowarki USB.
Przewoźnik zadbał także o bezpieczeństwo. Elektryczne Solarisy będą posiadać system monitorowania martwego pola, który za pomocą czujników ultradźwiękowych da sygnał kierowcy o znajdujących się w tej przestrzeni obiektach.
Zamówione 17 sztuk Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi na transportowej mapie Grudziądza. Solaris jest obecnie największym producentem pojazdów bezemisyjnych dla transportu publicznego w Europie. Polska jest dla producenta niezwykle ważnym rynkiem pod względem sprzedaży autobusów elektrycznych. Niemal połowa autobusów Solarisa, zakupionych przez polskich przewoźników w 2021 roku, jest napędzana energią elektryczną.