Testy autobusu przegubowego

6 sierpnia 2020

6 sierpnia rozpoczną się jazdy testowe autobusem przegubowym Mercedes-Benz Conecto G w MZK Grudziądz. Potrwają do potrwają do 28 sierpnia br. Autobus będzie testowany na wszystkich liniach w mieście, głównie wspomagając najbardziej obciążone kursy m.in. linię R w weekendy.

 

Nowoczesny, bezpieczny i komfortowy dla pasażerów autobus miejski marki Mercedes-Benz jest wyposażony w silnik o pojemności skokowej  10677 cm3, spełniający normę Euro 6 o mocy 265 KW. Oraz zabudowany systemem detekcji i automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika. Wyposażony jest czterobiegową skrzynię Voith Diwa 6 oraz moduł rekuperacyjny. Jest autobusem w pełni klimatyzowanym oraz poza miejscami pasażerskimi posiada również miejsca do przewozu osób podróżujących na wózkach inwalidzkich lub wózku dziecięcym.

W testowanym autobusie bardzo duży nacisk po raz kolejny postawiono na bezpieczeństwo. Udoskonalona konstrukcja nadwozia w jeszcze lepszym stopniu chroni pasażerów w razie uderzenia bocznego. Również w przypadku najechania na przeszkodę lub poprzedzający pojazd wzmocniona część frontowa autobusu minimalizuje skutki wypadku i chroni kierowcę.

W autobusie tym został zastosowany asystent kierowcy, system  „Preventive Brake Assist” wspomagający kierowcę, gdy zajdzie taka konieczność. Jest to zupełna nowość w segmencie autobusów miejskich. Jego główna zasada działania polega na tym, że w sytuacjach wyjątkowych, gdy np.  na jezdni nagle pojawi się pieszy, system ostrzega o tym kierowcę oraz automatycznie inicjuje częściowe lub pełne hamowanie autobusu.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie poprawy bezpieczeństwa jest system „Sideguard Assist” wspomagający kierowcę podczas skręcania. Zastosowanie dwóch czujników radarowych pozwala na monitorowanie przestrzeni po prawej stronie autobusu. Kierowca ostrzegany jest podczas manewru skręcania o możliwości wystąpienia kolizji z nadjeżdżającymi cyklistami, samochodami, poruszającymi się pieszymi, jak również przeszkodami stacjonarnymi.

W autobusie może podróżować jednocześnie 38 pasażerów na miejscach siedzących i 103 na miejscach stojących.

Brak komentarzy

Zmiana rozmiaru czcionki
Tryb wysokiego kontrastu